Královéhradecký kraj podpoří projekt Bookstart

Vážené a milé kolegyně a kolegové,

právě byl vyhlášen nový ročník projektu Bookstart – S knížkou do života https://www.sknizkoudozivota.cz/ . Díky úspěšnému jednání s Královéhradeckým krajem se podařilo pro rok 2022 s výhledem i do dalších let vyjednat v rámci prorodinných aktivit dotační podporu pro knihovny Královéhradeckého kraje! Tzn., že bez finančního zatížení, se každá knihovna může zapojit do projektu a objednat si oba typy setů. A nejen to.

Ale začněme postupně. Knihovna města Hradce Králové projekt úspěšně prezentovala vedení kraje a výsledkem je třífázová akce, pro kterou je přislíbena trvalejší podpora (zatím není délka nijak upřesněna).

V první fázi (viz výše) budou knihovnám, které se do projektu v roce 2022 zapojí, uhrazeny všechny sety. Stačí vyplnit objednávkový formulář a splnit podmínky projektu viz https://www.sknizkoudozivota.cz/pravidla-projektu-a-podminky-ucasti/ . V krajním případě velkého zájmu může nastat situace, kdy budeme nuceni u největších objednávek krátit počty, to bychom však s každou tímto dotčenou knihovnou individuálně řešili.

V druhé fázi (cca 9/2021) si knihovny v projektu budou moci výběrem z katalogu objednat další pomůcky ve výši (předpokládáme 5 – 9 000,- Kč – bude upřesněno). Nabídka bude obsahovat:

- literaturu pro nejmenší čtenáře (leporela, ….) a zároveň literaturu pro rodiče (z oblasti psychologie, logopedie, ….) vše na doplnění vlastního KF
- drobného vybavení dětských koutků (př. didaktické pomůcky, hračky, dětský koberec, přebalovací pult, polštáře)

Co konkrétně si knihovna objedná, bude zcela na jejím výběru z katalogu s ohledem na současný stav vybavení, podmínkou bude pouze dodržení celkové částky.

V třetí fázi (rok 2022) bude možno každé knihovně proplatit lektora na projektové vzdělávací aktivity pro rodiče (předpokládaná kalkulace 2 honoráře á 2000 Kč pro lektora, tzn. 4 000,- Kč pro každou knihovnu).

A zároveň počítáme s tím, že Královéhradecký kraj podporu bude dále prodlužovat, což by znamenalo, že knihovny v roce 2022 si začnou objednávat další sety pro rok 2023… Kraj tímto chce podporovat starosty k podpoře čtenářské gramotnosti a pomoci rozjezdu projektu na našem území.

Je třeba velmi zdůraznit, že se jedná o mimořádný úspěch! Královéhradecký kraj se tímto stává zcela prvním krajem, který vůbec kdy takovýmto způsobem a rozsahem podpořil projekt na podporu čtenářské gramotnosti knihoven.

Apelujeme na všechny knihovny Královéhradeckého kraje, aby rychle a důkladně zvážily možnosti svých knihoven, projekt vykomunikovaly se svým zřizovatelem a neváhaly s vyplněním registračního formuláře na https://www.sknizkoudozivota.cz/pro-knihovny/registracni-formular/. Prosíme o rychlé jednání, data za Královéhradecký kraj potřebujeme do 27. 6. 2021.

Dotazy a konzultace na objednavkybookstart@knihovnahk.cz .

Pojďte do toho s námi!

Za tým projektu Bookstart S knížkou do života